PGE bez wysokiego napięcia


Dzisiejsza sesja na GPW zdominowana była przez debiut PGE. Zdecydowanie zmniejszone, szczególnie w pierwszej fazie sesji, było zainteresowanie handlem innymi akcjami, czego skutkiem był niemal całodzienny, spokojny handel blue chipami, przy dosyć małej zmienności.

Agencja Ratingowa Fitch pozytywnie ocenia sytuację ekonomiczną Polski i polskich przedsiębiorstw. Według Agencji, w 2010 roku wzrost polskiego PKB wyniesie 2,3 proc. Fitch spodziewa się także, że sytuacja przedsiębiorstw będzie ulegała stopniowej poprawie. Także zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich okres restrukturyzacji i znacznego cięcia kosztów firmy mają za sobą. Kryzys nie oszczędza praktycznie nikogo. W drugim kwartale przekonały się o tym firmy z uznaną marką, ikony hossy oraz debiutanci. To Oponeo, NG2, HTL Strefa, ES-System i Aplisens mają za sobą słabszy kwartał - informuje "Puls Biznesu". Urząd Regulacji Energetyki rozważa wezwanie sprzedawców energii elektrycznej do głębszej korekty wniosków taryfowych niż zaproponowana przez nich w ubiegłym tygodniu - poinformował prezes URE Mariusz Swora.Środowe przedpołudnie wpisuje się w ogólne pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych jakie obserwujemy od początku tygodnia. Wczorajsza nieudana sesja w Stanach Zjednoczonych (indeksy na ponad 2% minusach) jak i dzisiejsza w Azji (Nikkei na -2.6%) powodują, iż indeksy europejskie również zaczynają dzień na czerwono. Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczyna się od umocnienia złotego. Notowania EUR/PLN i USD/PLN zeszły w okolice swoich wczorajszych minimów, usytuowanych na poziomach odpowiednio: 4,0850 i 2,7000. Złoty jest stabilny i taki pozostanie w najbliższych dniach - oceniają dilerzy. Według nich rynek nadal jest ustawiony poprzez ubiegłotygodniową interwencję NBP.

Grecja, na więcej niż 80 proc., może mieć obniżony rating kredytowy w ciągu najbliższych 3 miesięcy - ostrzegają analitycy agencji ratingowej Moody's Investors Service w piątek.

Rezygnacja ze wspólnej waluty przez członka strefy euro jest niemożliwa - twierdzą zgodnie eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Nie przewiduje tego unijne prawo, ale ważniejsze byłyby ekonomiczne i polityczne koszty takiego kroku, nie do udźwignięcia dla większości krajów. Legendarny amerykański inwestor giełdowy Warren Buffett ostrzegł, że rosnący deficyt budżetu USA zmuszający do powiększania długu publicznego grozi osłabieniem siły nabywczej dolara i przekształceniem Ameryki w "republikę bananową".

Katowicki Holding Węglowy planuje wejść na warszawską giełdę w drugiej połowie przyszłego roku - powiedział Artur Trzeciakowski, wiceprezes KHW ds. finansowych. Narodowy Bank Polski od czasu katastrofy pod Smoleńskiem pozbawiony jest prezesa. Czy z wyborem nowego należy się spieszyć, czy wręcz przeciwnie? Pełniący obowiązki prezesa Piotr Wiesiołek uważa, że potrzebny jest pospiech. Premier Donald Tusk takiej konieczności nie widzi. Do naszego prawa spadkowego powróci zapis windykacyjny, który zwiększy wpływ spadkodawców na podział majątku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego przekazany Radzie Ministrów przez resort sprawiedliwości - informuje "Gazeta Prawna".Eksperci rynku energetycznego uważają, że nie powinno być problemów z ostatecznym podpisaniem porozumienia gazowego z Rosją. Zdaniem b. wicepremiera Janusza Steinhoffa, w trudnych negocjacjach zarząd PGNiG wynegocjował wszystko, co było można. Gordon Brown próbuje obrócić zagrożenie kolejną recesją w Wielkiej Brytanii na swoją korzyść. Brytyjski premier, którego Partia Pracy w badaniach opinii publicznej coraz bardziej zbliża się do opozycyjnych Konserwatystów przekonuje, że poprawa ekonomiczna jest zbyt „krucha”, by można nią uzasadnić dokonanie w tym momencie obniżenia rekordowo wysokiego deficytu budżetowego. Zaledwie 5,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków oszczędzało w końcu czerwca 2009 roku na Indywidualnych Kontach Emerytalnych - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ekonomiści uważają, że Polacy nie odkładają na emeryturę z trzeciego filara z braku świadomości i niewystarczających zachęt podatkowych.

Redukcja zapisów na Arctic Paper wśród inwestorów indywidualnych 84,4 proc.


Redukcja zapisów na akcje Arctic Paper w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 84,4 proc.

"Jakakolwiek pomoc dla Grecji to pomoc dla strefy euro, a nie dla zadłużonego kraju"


Motywem udzielenia jakiejkolwiek pomocy Grecji jest potrzeba zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro, a nie pomoc zadłużonemu krajowi - stwierdził w środę Axel Weber, członek Rady Europejskiego Banku Centralnego.

Polska radzi sobie dobrze, ale czeka ją trudny rok 2010


Polska poradziła sobie lepiej niż inne kraje z globalnym kryzysem finansowym, ale w 2010 roku będzie musiała się uporać z jego "wtórnymi efektami", przygotowując się zarazem do wyborów prezydenckich - napisał środowy "Financial Times" w specjalnym dodatku na temat Polski.

KBC obniżył rekomendację dla Amrestu do "trzymaj"


Analitycy KBC, w raporcie z 24 sierpnia, obniżyli rekomendację dla akcji Amrestu do "trzymaj" z "kupuj", cena docelowa została ustalona na 76,7 zł.

O kredyt będzie trudniej


Banki będą udzielały mniej kredytów. Jak szacuje Komisja Nadzoru Finansowego, w wyniku wprowadzenia przez nią Rekomendacji T, która ma ograniczyć liczbę "złych kredytów", akcja kredytowa spadnie o maksimum. 5 proc. w przypadku kredytów hipotecznych i maksimum 10 proc. dla pożyczek konsumpcyjnych.

Jeśli czekasz na przelew od kontrahenta, a blokuje ci to możliwość dalszych inwestycji najlepszym wyjściem jest faktoring progresywny. Progresywny faktoring to niewielka prowizja i możliwość niemal natychmiastowego dysponowania środkami z faktury. Zawsze kredyt będzie generował większe koszty niż faktoring - bez względu na to, czy wybierzesz faktoring progresywny czy faktoring regresywny. Wybór faktoringu należy do ciebie.