Zagraniczni inwestorzy omijają Polskę


Dramatycznie spadła liczba inwestycji zagranicznych w Polsce. Od początku tego roku do końca września ich napływ wyniósł 4,8 mld euro, czyli około 40 proc. mniej niż przed rokiem - poinformował resort gospodarki na stronach internetowych.

Chińskie władze nakazały rotacyjne zamykanie setek zakładów w środkowej części kraju, żeby zapewnić mieszkańcom wystarczającą ilość energii do ogrzewania domów podczas tegorocznej srogiej zimy - poinformowały chińskie media państwowe. Ben Bernanke rozpoczął urzędowanie na stanowisku szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej składając skromną obietnicę: utrzymać status quo. Tymczasem przyszło mu zmierzyć się z najpoważniejszym krachem od czasu Wielkiego Kryzysu. Podjęta przez Bernanke’ego walka z załamaniem zmieni bankowość centralną w tak daleko idący sposób, że efekty tych zmian będą odczuwane przez następne dekady. W piątek po południu złoty był nieco mocniejszy, niż na otwarciu. Za euro płacono 4,1250 zł, a dolar spadł w okolice 3,2850 zł. To w dużej mierze wynik wzrostu EUR/USD i poprawy sytuacji na giełdach. Dobrze przyjęto informacje z Niemiec, gdzie obie izby parlamentu zgodziły się na udział tego kraju w mega-pakiecie stabilizacyjnym (udział ma wynieść 148 mld EUR). Inwestorzy czekali także na wyniki dzisiejszych prac grupy roboczej Ecofinu, które mogą stać się początkiem całego cyklu koniecznych reform w Unii Europejskiej.Ireneusz Fąfara zrezygnował ze stanowiska prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. Rada nadzorcza banku powołała na to stanowisko Tomasza Mironczuka. Wiceprezesem został Piotr Bieniek - podał BGK w komunikacie. Osoby, które ucierpiały w wyniku powodzi, jeżeli otrzymają pomoc finansową, nie zapłacą od tych świadczeń podatku dochodowego. Ponadto, Izba Skarbowa w Krakowie zwróciła się do podległych jej urzędów o podejście ze zrozumieniem do podatników, którzy w związku z zaistniałymi okolicznościami, nie mają możliwości wywiązania się z ustawowych obowiązków. Na 30 sztuk Ministerstwo Skarbu wstępnie ustaliło maksymalną liczbę akcji PZU, którą będzie mógł kupić indywidualny inwestor - dowiedziała się gazeta "Parkiet".

Największe konsorcjum zbrojeniowe w Polsce - Grupa Bumar - przygotowuje się do podboju zagranicznych rynków. Firma planuje zaistnieć na szeroką skalę między innymi na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Ameryce.

Konsorcjum Budimeksu podpisało kontrakt na budowę 25 km odcinka autostrady A4 za 794,4 mln zł netto - poinformował Budimex w czwartkowym komunikacie. Pozornie łatwy choć mało realny pieniądz to nowe hobby Polaków. - W 2009 roku wydaliśmy na hazard rekordowe 20 mld zł - wynika z szacunków "Pulsu Biznesu". To dwa razy więcej niż ubiegłoroczne wydatki na wódkę i dziesięć razy więcej niż suma ubiegłorocznych wpłat do wszystkich TFI.

Wtorkowa sesja przyniosła spadki na GPW, które były odpowiedzią na słabsze zachowanie się rynków zagranicznych. Jednocześnie dzięki dotarciu do krótkoterminowych wsparć przez indeksy amerykańskie, w trakcie dnia można było zauważyć wyczerpywanie się presji sprzedających. Dzięki temu zarówno WIG20 jak i inne główne indeksy europejskie postarały się o to, by w drugiej części sesji zniwelować część strat. Pod względem oglądalności ogółem udział TVN w pierwszym kwartale 2010 roku spadł rok do roku do 15,08 proc. z 15,9 proc. Stacja znalazła się wraz z TVP2 na drugim miejscu w zestawieniu po TVP1 - podał Presserwis na podstawie danych AGB Nielsen Media Research. Już powoli zaczęliśmy się przyzwyczajać, że NCIndex systematycznie rośnie i osiąga nowe maksima, a jednak ostatni okres przyniósł nam trochę niespodzianek. W lutym byliśmy bowiem świadkami małej korekty i gry nerwów, mimo których miniony miesiąc zakończyliśmy optymistycznym powiewem na nowym szczycie.NFZ chce przerzucić część kosztów tomografii i rezonansu magnetycznego na kierujących na te badania specjalistów. Poradnia, w jakiej pracuje ortopeda, neurolog czy onkolog, zapłaci za badanie ze swojego kontraktu z NFZ - pisze "Gazeta Wyborcza". Firma analityczna IDC prognozuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży urządzeń drukujących w Polsce w 2010 r. - poinformowało IDC w komunikacie. The chairman of the Japanese Bankers' Association said Tuesday that the government's plan to allow Japan Post Bank to expand its banking operations should not be allowed.

Chwila uspokojenia


Mocne uderzenie podaży, z jakim mieliśmy do czynienia na początku tygodnia na parkiecie w Warszawie, zepchnęło byki do defensywy. Otwarcie dzisiejszej sesji tuż ponad poziomem 2400 dla indeksu WIG20, mimo iż wypadło poniżej zamknięcia sesji środowej, zmobilizowało obóz kupujących do obrony tego obszaru.

TBS możesz już mieć na własność


Po wielu latach oczekiwań, najemcy mieszkań w TBS-ach będą mogli je wykupić na własność. Wartość lokalu wyceni rzeczoznawca, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na budowę kolejnych mieszkań pod wynajem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Australia chińskim zagłębiem gazowym


41 miliardów dolarów - na tyle opiewa wstępny kontrakt na dostawy gazu, który podpisała z Australią największa w Azji firma petrochemiczna, chińska PetroChina Co.

Kęty rozważają IPO Alupolu


- Grupa Kęty rozważa możliwość przeprowadzenia IPO swojej spółki zależnej - Alupolu, ale ostateczna decyzja o formie dofinansowania firmy powinna zostać podjęta w pierwszym kwartale 2010 roku - poinformował w środę dziennikarzy Dariusz Mańko, prezes zarządu Kęt.

JP Morgan obniżył prognozę dla Polski


Analitycy banku JP Morgan obniżyli w czwartek prognozę PKB dla Polski za 2010 r. do 3,2 proc. z 3,5 proc. To reakcja na obniżkę prognoz dla eurostrefy z ubiegłego tygodnia do 1,6 proc. rok do roku z 2,1 proc. w ujęciu rocznym.

DM IDM obniżył rekomendację dla Tety do "trzymaj"


Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 1 marca, obniżyli rekomendację dla Tety do "trzymaj" z "kupuj", obniżając cenę docelową dla akcji spółki do 12 zł z 13,2 zł.

Zagrypiony ZUS będzie musiał pożyczyć


Jeśli liczba chorych na grypę będzie rosła w takim tempie jak dotychczas, to wydatki ZUS i firm na zasiłki mogą na początku 2010 r. wzrosnąć o blisko 150 mln zł, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Po lutym deficyt w budżecie wyniósł 16.748,7 mln zł


Deficyt budżetowy państwa po lutym 2010 roku wyniósł 16.748,7 mln zł, co daje 32,1 proc. deficytu w 2010 r., planowanego na poziomie 52,2 mld zł.

WIG20 przebił styczniowe szczyty


Choć próba sforsowania bariery 2500 pkt. przez WIG20 nie powiodła się, ustanowienie nowego tegorocznego maksimum otworzyło drogę do dalszych wzrostów. Warunkiem koniecznym jest jednak spokój na zagranicznych rynkach.

Niedziela będzie wolna od zakupów


W tym dniu zamiast biegać po sklepach, wolimy odpoczywać. Zaledwie dwa procent Polaków w niedzielę chodzi na zakupy - wynika z najnowszych badań. "Solidarność" chce więc, by przygotowany przez nią projekt zakazu niedzielnego handlu, jeszcze w tym roku wszedł w życie - pisze "Metro".

Ile fiskus zarobi na giełdzie?


1,2 mld zł - na takie wpływy z podatku od sprzedaży akcji liczy w tym roku resort finansów - pisze "Parkiet".

Bo drobnymi zablokował A4


200 zł kary musi zapłacić motocyklista, który w październiku 2009 roku płacił drobniakami na autostradowych bramkach, czym miał umyślnie tamować ruch - podało RMF FM. Zarządca autostrady toczył wtedy nieformalną wojnę z motocyklistami, którzy domagali się niższych, niż te pobierane od samochodów osobowych.

Zbyt małe wsparcie dla inwestorów w strefach


"Rzeczpospolita" pisze, że w myśl projektu zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych, firmy będą mogły zmniejszyć zatrudnienie. Dzuennik, który dotarł do szczegółów nowej ustawy, podkreśla, że przedsiębiorcy będą mogli zmniejszyć liczbę miejsc pracy o 20-25 procent w stosunku do liczby podanej w zezwoleniu inwestycyjnym.

Katarczycy jednak kupią polskie stocznie? Okaże się wkrótce


Jeszcze w tym tygodniu do Polski mają przyjechać przedstawiciele rządowego funduszu katarskiego, aby prowadzić rozmowy na temat zakupu stoczni w Gdyni i Szczecinie. Fundusz państwowy przejął rolę prywatnego inwestora, gdy ten nie zapłacił w terminie.

USA: Strona popytowa ma się dobrze


Analizując przebieg wczorajszej sesji można śmiało stwierdzić, że strona popytowa nadal ma się dobrze i nie zamierza oddawać pola niedźwiedziom.

Erbud zbuduje centrum handlowe w Szczecinie za 39,85 mln zł netto


Spółka budowlana Erbud ma umowę na roboty budowlane z firmą Turzyn w Szczecinie. Przedmiotem kontraktu jest budowa centrum handlowo-usługowego "Turzyn", poinformowała spółka w komunikacie w poniedziałek. Wartość umowy wyniosła 39,85 mln zł netto.

Investor Loses Appeal Of Bid To Recover $10 Million From Madoff Firm


A U.S. district judge Monday upheld a prior decision that an investor who entrusted $10 million to convicted Ponzi-scheme operator Bernard L. Madoff days before his arrest can't jump ahead of other investors to access his money.

Krótkoterminowa korekta wciąż możliwa


Nowe szczyty WIG20 zgodnie z panującą od kilku miesięcy tendencją na GPW nie wzbudziły nadmiernego entuzjazmu kupujących. Rynek próbuje ustabilizować się na wyższym pułapie, czego przykładem jest wczorajsza sesja. Obroty były umiarkowane, a główne indeksy solidarnie zakończyły dzień na niewielkim plusie.

NWZA WSiP przegłosowało skup akcji własnych, po cenie 17,75 zł brutto


Akcjonariusze WSiP zdecydowali w poniedziałek o przeznaczeniu na buyback w drodze wezwania do 44 mln zł, akcje będą skupowane po cenie 17,75 zł brutto. Wezwanie ma być ogłoszone nie później niż 16 grudnia 2009 roku i zapisy mają potrwać 14 dni.

Stopy procentowe w Szwecji nadal rekordowo niskie


Bank centralny Szwecji, Riksbank, pozostawił w czwartek swoją główną stopę procentową na poziomie rekordowych 0,25 proc. - podał bank w komunikacie.

Problemy przy szczycie


Na giełdzie bywają dni, gdy rynkiem wstrząsają jakieś ważne informacje, które ustawiają handel i stają się tematem dnia, ale bardzo często jest tak, że na rynku nie ma żadnych istotnych impulsów zewnętrznych.

Średnia sprzedaż "Gazety Wyborczej" spadła


Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w marcu 2010 roku 339 236 sztuk i było o 14,7 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Obama Administration Announces New Initiative For Housing


The Obama administration on Monday announced a new initiative for state and local housing finance agencies.

Aprecjacja euro wyhamowała


Wczorajsze dane ze Stanów nieco rozczarowały inwestorów, szczególnie w przypadku rynku nieruchomości. Odbiło się to na zachowaniu głównej pary walutowej, której kurs nie pokonał istotnego oporu w okolicach 1,2350 i wrócił poniżej 1,23. Aktualne osłabienie wspólnej waluty wynika również z chwilowego braku chętnych do kupowania wspólnej waluty po obecnych cenach.

Trzy dni pogody i rynek wróci do normy


Powódź nie będzie miała większego wpływu na ceny żywności w skali kraju - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jeśli czekasz na przelew od kontrahenta, a blokuje ci to możliwość dalszych inwestycji najlepszym wyjściem jest faktoring progresywny. Progresywny faktoring to niewielka prowizja i możliwość niemal natychmiastowego dysponowania środkami z faktury. Zawsze kredyt będzie generował większe koszty niż faktoring - bez względu na to, czy wybierzesz faktoring progresywny czy faktoring regresywny. Wybór faktoringu należy do ciebie.