Pracodawcy chcą dostępu do mediów


Organizacje pracodawców domagają się prezentowania swych poglądów w mediach publicznych. Twierdzą, że mają w tej kwestii takie same prawa, jak partie polityczne.

Od 1 marca unijni użytkownicy telefonów komórkowych mają z góry nałożone limity na używanie internetu w innych krajach UE. Wszystko w trosce o wysokość ich rachunków, Aby posurfować za więcej niż 50 euro trzeba będzie powiadomić o tym operatora. Na ponad miesiąc przed upływem terminu na złożenie PIT-ów za poprzedni rok, z fiskusem rozliczyło się 48 proc. podatników - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort spodziewa się "gorącego miesiąca" w urzędach skarbowych. Rząd będzie negocjował z Komisją Europejską zwiększenie puli uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 - ustaliła "Rzeczpospolita".Klienci instytucji finansowych będą coraz lepiej poinformowani, a w konsekwencji - bezpieczniejsi. Dzieje się tak za sprawą wchodzącego w życie rozporządzenia ministra finansów dotyczącego unijnej Dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych MiFiD. Dyrektywa umożliwia firmom świadczenie usług inwestorom na terenie całej Unii bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów lokalnych. Japan's prime minister said Friday the government should lower the nation's corporate tax rates over time to help companies compete in the global market. * Wydawcy chcieli zrewolucjonizować polskie biblioteki i wprowadzić do nich e-booki. Kilkunastu z nich przestraszyło się jednak piratów i tego, że ich książki wyciekną do Internetu, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz ocenia, że inwestor branżowy jest dla grupy nieodzowny, ale zaznacza, że będzie decydował o tym właściciel, czyli Skarb Państwa.

Pragma Inkaso prognozuje, że wypracuje w tym roku 4,71 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli 123 proc. więcej niż w 2009 roku - podała spółka w komunikacie. Litewski minister rolnictwa twierdzi, że tamtejszy rynek jest zalewany przez polskie mięso i płody rolne. Zdaniem Kazysa Starkevicziusa, polskie produkty są tańsze od litewskich.

Arabia Saudyjska ma w najbliższym czasie podpisać z Rosją umowę na zakup broni o wartości 2 miliardów dolarów. Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się na źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym. Według agencji, uzgodnione już są szczegóły techniczne uzbrojenia oraz warunki finansowe. Mimo kryzysu, w Krakowie spadek liczby turystów nie jest wielki - pisze "Dziennik Polski". Tylko do 31 grudnia br. podmioty wpisane do rejestru REGON mogą posługiwać się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2004). Wielu przedsiębiorców nie otrzymało ankiet aktualizacyjnych, które miały umożliwić im przeklasyfikowanie działalności według kodów PKD 2007. Przyczyną jest to, że urzędy statystyczne dokonały już przeklasyfikowania we własnym zakresie.Sprzedaż detaliczna w Szwajcarii wzrosła w grudniu 2009 r. o 4,7 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych, po spadku w listopadzie o 0,1 proc. - poinformowało w poniedziałek w komunikacie biuro statystyczne w Neuchatel. Rząd Baracka Obamy bada opinie poszczególnych stanów, by ustalić czy dołączą do programu o wartości pięciu miliardów dolarów, mającego na celu objęcie ubezpieczeniem osób z przewlekłymi z chorobami, które zostały wykluczone przez prywatne firmy ubezpieczeniowe lub firmy te naliczały zbyt wysokie składki. Początek wakacji to czas, kiedy zastanawiamy się kiedy najbardziej opłaca się wyjechać, aby koszt wypoczynku był możliwie najmniejszy.

Ropa w USA po blisko 80 USD/b, po spadku amerykańskich zapasów paliw


Ropa w środę na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana na blisko 80 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Według MSP kilka firm krajowych i zagranicznych jest zainteresowanych Energą


Kilka firm krajowych i zagranicznych jest zainteresowanych kupnem Energi - poinformował w środę dziennikarzy wiceminister skarbu Jan Bury.

Minister skontroluje ZAiKS


Po ujawnieniu wielomilionowej straty ZAiKS-u, który bezprawnie spekulował pieniędzmi artystów, w resorcie kultury zawrzało. Minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział prześwietlenie stowarzyszeń artystów oraz zmianę prawa tak, by audyty były coroczne - donosi "Puls Biznesu". Artyści nie kryją oburzenia postępowaniem władz ZAiKS-u. - Doda nie będzie zbyt szczęśliwa - komentuje jej partner życiowy, Nergal.

95 proc. dystrybutorów kłamie!


Ponad 95 proc. firm działających w branży dystrybucji lekkiego oleju opałowego ma problemy z nierzetelną kontrolą skarbową - poinformowała w środę prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Halina Pupacz. Przedstawiciele tej branży manifestują przed resortem finansów.

Inflacja na koniec 2010 r. wyniesie 3,54 proc.


Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,54 proc. w ujęciu rocznym - poinformował Pentor w komunikacie.

Giełdy wciąż spadają


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych minusach. Indeks Dow Jones spadł o 1,21 proc., S&P 500 o 1,95 proc., a technologiczny Nasdaq stracił aż 2,67 proc. Na rynku w dalszym ciągu rośnie niepewność, a indeks VIX, obrazujący oczekiwaną zmienność rynkową w okresie kolejnych 30 dni wzrósł do poziomu 28 pp. Negatywnie na wczorajsze notowania wpłynęły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów we wrześniu spadła o 3,6 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

80 tys. Toyot w Polsce ma feler


W Polsce jest ok. 80 tys. toyot, które mogą mieć wadliwy pedał gazu - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powołując się na informację Toyota Motor Poland. Na całym świecie może to być nawet 10 mln aut.

Parlament podniósł podatek od hazardu o 50 proc.


Parlament bułgarski podniósł w czwartek podatek od hazardu o 50 proc. Zamiast obowiązujących dotychczas 10 proc., od nowego roku biznesmeni z tej branży będą płacić 15 proc. od obrotów.

Domy opieki to po prostu biznes


Giełdowy debiut gdańskiej spółki Serenity, był wydarzeniem dnia. Tego dnia kurs jej akcji wzrósł o 900 proc. Spółka zamierza stworzyć sieć nowoczesnych domów opieki nad osobami starszymi, będą powstawać w całej Polsce, na początek - w ciągu dwóch lat - mają zostać otwarte 2-3 placówki na wybrzeżu - pisze "Metro".

Europa wciąż zadłuża się na nieruchomości


Tylko w jednym kraju unijnym – Belgii – stosunek kredytów hipotecznych do PKB zmniejszył się w 2009 roku. W pozostałych krajach rynek rozwijał się i to szybciej niż do tej pory.

Sprzedaż Lotosu i KGHM bez ograniczenia


Skarb Państwa planuje sprzedać 13-procentowy pakiet w Grupie Lotos poprzez rynek regulowany, bez ograniczenia co do typu inwestora.

S&P 500 pokonał styczniowe szczyty


Podczas wczorajszej sesji w USA tamtejsze giełdy odnotowały bardziej zdecydowane wzrosty w stosunku do tego, co mogliśmy obserwować przez kilka ostatnich sesji. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,41%, S&P 500 o 0,78%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,67%.

Polski Rosomak leci do Malezji


Rosomak rusza na podbój Malezji. Produkowany w Siemianowicach wóz bojowy zostanie tam zaprezentowany podczas targów przemysłu obronnego. Fabryka liczy na malezyjskie zamówienia.

Wysyp kandydatów do zawodu maklera


Do dwóch tegorocznych egzaminów, uprawniających do wykonywania zawodu maklera, przystąpiło aż 817 kandydatów, informuje "Parkiet". W ostatnich latach nigdy tak wiele osób nie chciało zdobyć licencji w tym zawodzie.

W 2010 r. 24 tys. Szkotów zostanie bankrutami


Mimo spodziewanej w obecnym roku poprawy koniunktury blisko stu Szkotów w każdym dniu roboczym 2010 r. zostanie bankrutami z powodu utraty pracy bądź prawdopodobnej w drugim półroczu zwyżki rekordowo niskich stóp procentowych.

Debiut PZU 12 maja


Na ten dzień czeka ponad 250 tysięcy prywatnych inwestorów. 12 maja odbędzie się pierwsze notowanie akcji PZU na Giełdzie Papierów Wartościowych, podał w środę resort skarbu państwa na swojej stronie internetowej.

Korupcja na świecie w 2009 roku


Korupcja pozostaje problemem także w krajach europejskich. Transparency International w opublikowanym we wtorek indeksie 2009 wymienia w tym kontekście Czechy, Grecję, Łotwę, Polskę, Rumunie i Słowację - w tych krajach sytuacja pogorszyła się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ponad 40 tys. pracowników zagrożonych


Bezrobocie na koniec września tego roku wzrosło do 10,9 proc. z 10,8 proc. w sierpniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Spokojne otwarcie tygodnia na GPW


Poniedziałkowe notowania na warszawskim parkiecie rozpoczęły się od wysokiego otwarcia, co utrudniło zadanie kupującym. Po mieszanej piątkowej sesji na Wall Street można ten tydzień zacząć z umiarem, a wtedy i wzrosty byłyby o wiele zdrowsze. Tymczasem standardowo największa dwudziestka z KGHM na czele wyznacza kierunek całemu rynkowi.

Organizacja i zasady funkcjonowania parków


Ogólne dążenia polskich Parków Przemysłowych i Technologicznych są podobne: mają służyć regionowi oraz działającym w nich przedsiębiorstwom i uczelniom w opracowywaniu i komercjalizacji innowacji. Cele te mogą jednak być osiągane przy wykorzystaniu różnych narzędzi organizacyjnych.

Gant Development planuje w 2010 r. rozpocząć 15 inwestycji o pow. 134 tys. PUM


Gant Development planuje w 2010 roku rozpocząć 15 inwestycji o łącznej powierzchni 134 tys. PUM. Wynik Ganta w 2009 roku ma by zbliżony do 2008 roku - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Szornak, członek zarządu spółki.

Sezon wyników w USA wystartował


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w mieszanych nastrojach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,43%, S&P 500 o 0,17%, natomiast technologiczny Nasdaq stracił 0,21%.

Realizacja zysków na złotym


Wtorek przynosi nieznaczne osłabienie naszej waluty. O godz. 10:00 notowania euro zbliżają się w okolice 3,88 zł, a dolar znalazł się powyżej 2,85.

Byki pokazały siłę


Wczorajszy powrót optymizmu na giełdach spowodował silne odbicie na głównej parze walutowej. Dziś o godzinie 8:00 kurs EUR/USD wynosił 1,4233, wobec wczorajszego minimum na poziomie 1,4084.

Produkcja przemysłu Łotwy spadła w VII rdr o 17,7 proc.


Produkcja przemysłowa Łotwy spadła w lipcu rdr o 17,7 proc., po spadku w czerwcu o 18,5 proc. - poinformował w czwartek w komunikacie urząd statystyczny w Rydze.

Jeśli czekasz na przelew od kontrahenta, a blokuje ci to możliwość dalszych inwestycji najlepszym wyjściem jest faktoring progresywny. Progresywny faktoring to niewielka prowizja i możliwość niemal natychmiastowego dysponowania środkami z faktury. Zawsze kredyt będzie generował większe koszty niż faktoring - bez względu na to, czy wybierzesz faktoring progresywny czy faktoring regresywny. Wybór faktoringu należy do ciebie.